Zadnja sprememba Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP) – že deveta po vrsti – prinaša pomembno uskladitev z odločbo Ustavnega sodišča in druge vsebinske novosti, ki vplivajo na postopke zaradi insolventnosti in vlogo upraviteljev v teh postopkih.
Popravek po odločbi Ustavnega sodišča
Temeljna sprememba izhaja iz odločbe Ustavnega sodišča U-I-414/20-13 z dne 3. 5. 2023, ki je razglasilo neustavnost določbe 112. člena ZFPPIPP glede avtomatične izključitve posameznika iz seznama možnih upraviteljev, če je zoper njega uveden kazenski postopek. Po presoji sodišča je bila dosedanja ureditev prestroga, saj ni omogočala tehtanja med težo kaznivega dejanja in vplivom na integriteto funkcije upravitelja.
Novela zato v prenovljenih točkah prvega in drugega odstavka 112. člena določa, da se posameznik ne more imenovati za upravitelja v novih zadevah, če je zoper njega vložena pravnomočna obtožnica ali razpisana glavna obravnava, in če narava ali okoliščine očitanega dejanja omajajo zaupanje v njegovo delo. Prav tako velja omejitev za kazniva dejanja, povezana z delom upravitelja ali storjena zoper premoženje in gospodarstvo z višjo stopnjo kazenske odgovornosti. Minister za pravosodje mora o začasni izključitvi iz imenovanja odločati čim prej, ko je obveščen o relevantnih dejstvih.
Nove določbe glede prednostnih terjatev
Spremembe prinaša tudi 21. člen zakona, ki razširja definicijo prednostnih terjatev v postopkih prestrukturiranja in insolventnosti. Po novem mednje sodijo tudi nezavarovane terjatve za prispevke, ki so nastale pred začetkom postopka sodnega prestrukturiranja ali insolventnosti.
Nova pravila za ključne pogodbe
Ureditev ključnih pogodb dolžnika se z novelo prenaša iz 24.c člena v novo uvedeni 167.a člen. Ključna pogodba ostaja bistvena za nadaljnje delovanje dolžnika – gre za pogodbe, ki jih obe strani še nista v celoti izpolnili, a bi njihova prekinitev resno ogrozila poslovanje dolžnika.
Ukinitev podvajajoče določbe v 390. členu
Zaradi boljše usklajenosti z zakonodajo o izvršbi in zavarovanju se črta drugi odstavek 390. člena. Določba ni več dosegala svojega namena in je predstavljala administrativno oviro brez konkretnega učinka.
Dodatne tehnične in vsebinske spremembe
Med manjšimi, a pomembnimi spremembami velja omeniti:
-
233. člen, ki se dopolnjuje glede predujmov za začetne stroške stečajnega postopka in dopolnitve predlogov;
-
383. člen, kjer se za osebni stečaj podjetnikov določa, da določena sredstva ostanejo dolžniku;
-
413. člen, ki se prenavlja z namenom učinkovitejšega vodenja evidence sklepov o odpustu obveznosti.
Prehodne določbe: ustavitev davčnih izvršb
Novela predvideva tudi ukrep na področju davčnih izvršb: v primerih, ko so takšni postopki že v teku zaradi terjatev, ki po novem spadajo med prednostne (npr. prispevki), mora davčni organ v roku enega meseca od uveljavitve novele izdati sklep o ustavitvi postopka.
Uveljavitev
Novela ZFPPIPP-I bo začela veljati 15. dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.